فیلترینگ اینستاگرام
۲۵ دی

فیلترینگ اینستاگرام موضوع داغ دنیای دیجیتال قرار گرفت

امروزه اینستاگرام به عنوان یکی از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ در تبلیغات بسیار استفاده می شود. فیلترینگ اینستاگرام فکر تمامی کاربران را به خود مشغول کرده است و یکی از دغدغه‌های مهم کاربران به شمار می‌رود.
اینستاگرام یکی از شبکه‌های پرمخاطب مجازی می‌باشد که امروزه تاثیر زیادی در زندگی کاربران دارد؛ طوری که به یکی از الزامات ضروری زندگی عموم مردم تبدیل شده است و بسیاری از کارهای خود را از این طریق انجام می‌دهند.

سرعت بسیار بالا درانتقال اطلاعات، دسترسی آسان به تمامی مخاطبان، افزایش ارتباطات و تبادل اطلاعات از طریق عکس و فیلم از مهم‌ترین امکاناتیست که اینستاگرام را از سایر اپلیکیشن‌ها متمایز کرده است. از طرفی در حال حاضر بیشتر افراد با در اختیار داشتن تلفن همراه و دسترسی به اینترنت بیشتر وقت خود را در فضای مجازی می‌گذرانند و در این بین اینستاگرام یکی از برنامه‌های مجازی است که در بین افراد محبوبیت زیادی پیدا کرده؛ طوری‌که بسیاری از کاربران مدت زمان قابل توجه‌ای از روز را در این صفحه مجازی سپری می‌کنند.

همچنین اینستاگرام محیط بسیار مناسبی را برای کسب و کارها فراهم و همچنین فرصت طلایی را برای کاربران علاقمند به فعالیت در این زمینه ایجاد کرده است. آموزش از طریق دنیای مجازی یکی دیگر از مزایای رقابتی اینستاگرام است که باعث شده افراد زیادی هر روز در این اپلیکیشن پروفایل بسازند و فعالیت کنند.

فیلترینگ اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام باوجود تمام نقاط قوت؛ معایب و اثرات منفی نیز به همراه دارد که برخی از آن‌ها مخالف قوانین دیگر کشورهاست. علاوه بر این بعضی دیگر از پست‌های منتشر شده توسط کاربران از نظر اخلاقی بار منفی دارند. افشای خبرهای شایعه‌ساز نیز یکی دیگر از معایب اینستاگرام به شمار می‌آید که در برخی موارد می‌تواند مشکل‌ساز باشد؛ بنابراین برخی از جوامع، این شبکه مجازی را برای کاربران محدود و یا مسدود می‌سازند تا بتوانند از بروز بعضی از مشکلات جلوگیری کنند.

فیلترینگ اینستا
فیلترینگ اینستا

حکم قضایی فیلترینگ اینستاگرام در ایران صادر شد

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، جواد جاویدنیا از صدور حکم قضایی برای فیلترینگ شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام خبر داد. طبق مصوبات شورای عالی فضای مجازی، ترافیک اینستاگرام از یک مقدار سطح نباید بیشتر می‌شد؛ اما این اتفاق افتاد و دولت نیز باید مجوزی برای انتقال سرورها به داخل کشور صادر می‌کرد که این کار نیز انجام نشد. وی گفت: دولت علی رغم هزینه زیادی که در زمینه‌ی فیلترینگ هوشمند انجام داد تا بتواند این فضا را کنترل کند؛ نتیجه ای نگرفت.

هم‌اکنون، نظر اکثریت شورای عالی فضای مجازی و دیگر تصمیم‌گیران نیز مبنی بر فیلترشدن این سرویس است و در این باره دستور قضایی نیز صادر شده است. وی در ادامه افزود دستگاه قضایی می‌تواند به‌صورت یک‌طرفه با‌توجه‌ به انجام‌نشدن مصوبات شورا اقدام کند؛ اما منتظر نظرات دیگر ارگان‌ها در این زمینه است. وی در اظهارات خود بیان کرد: درصورتی که در این رابطه به نتیجه نرسیدیم، دستگاه قضایی تصمیمات لازم را خواهد گرفت.

اظهارات معاون وزیر ارتباطات در رابطه با فیلترینگ اینستاگرام

از ماه‌های گذشته، شایعات مختلفی درباره‌ی فیلترینگ اینستاگرام شنیده شده است. در همین رابطه، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات امیرناظمی اعلام کرد در زمینه فیلترینگ اینستاگرام به نتیجه نرسیده‌اند و تصویب نشده است. اما عده‌ای به‌شدت دنبال شایعه پراکنی و فیلترکردن این شبکه‌های اجتماعی هستند.

جواد جاوید‌نیا در ادامه خبر داد، دو ابلاغیه به دادستان‌های کل کشور داده شده است که براساس آن سرویس‌کسب‌وکارهای مجازی حتی المقدور بدون اطلاع قبلی فیلترینگ نخواهد شد. جاویدنیا دراین‌باره گفت: اجرای قانون یکی از کارهاییست که در این معاونت با جدیت تمام به دنبال آن هستیم و براین اساس، موظف به اجرای کامل تبصره‌ی نخست ماده‌ی بیست‌ویکم قانون جرایم رایانه‌ای هستیم. در این تبصره، تأکید شده با رفع فوری محتوای مجرمانه‌ی دارندگان وب‌سایت‌های شناخته‌شده (دارای هویت در داخل کشور) و سرویس‌های آنلاین شکایت‌شده تا زمان صدور حکم نهایی، این سرویس فیلتر نخواهد شد.

فیلترینگ اینستاگرام | حکم قضایی
فیلترینگ اینستاگرام | حکم قضایی

جاویدنیا گفت: فیلترینگ اینستا در مدت زمان کوتاهی می‌تواند ضرر‌های جبران‌ناپذیری به کسب‌وکارهای مجازی بزند. از این رو، وی تأکید کرد: تبصره ای در این باره از ابتدای آذرماه به تمام دادستانی‌های کشور ارسال خواهد شد که با اجراشدن آن،بسیاری از وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای آنلاین از این تبصره مستثنی خواهند بود. البته اجرای این تبصره از قانون جرایم رایانه‌ای شامل سرویس‌هایی است که محتوای کلی سرویس آن‌ها مجرمانه نباشد.

فیلترینگ اینستاگرام و اثرات منفی آن

همانطور که می‌دانید اینستاگرام یکی از پرکاربردترین برنامه‌ها در بین کاربران می‌باشد که تقریبا اغلب افراد حداقل یک بار در شبانه روز به آن سر می‌زنند؛ در نتیجه بدون شک محدود کردن دسترسی کاربران یا فیلترکردن آن‌ها باعث می‌شود اثار مخرب و منفی در کاربران داشته باشد که عبارتند از:

۱- اختلال در ارتباطات

همانطور که گفته شد افراد بسیاری وجود دارند که از این طریق این اپلیکیشن به انتشار پست یا تصویرشان با یکدیگر می‌پردازند؛ در واقع اینستاگرام پل ارتباطی بین کاربران مختلف می‌باشد که با شکستن این پل بسیاری از این ارتباطات به مشکل بر خواهد خورد؛ چرا که کاربران راهکار دیگری برای دسترسی به یکدیگر نخواهند داشت.
بعضی از کاربران حتی به بدن خود آسیب می‌رسانند چرا که این مسئله موجب تغییر ساختار عصبی مغز، احتمال بروز رفتارهای افراطی و حتی اعتیاد می‌شود. فراموش نکنید که حضور بیش از حد در این شبکه‌ها حتی می‌تواند به روابط سالم اجتماعی و خانوادگی لطمه وارد کند.
روانشناسان در این باره می‌گویند که ابتدا افراد باید برای خود اهمیت قائل شده و بجای اتلاف کردن وقت خود در این شبکه ها، مهارت‌های جدیدی را فراگرفته تا بتوانند ارتباطات موثر اجتماعی با اطرافیانشان برقرار کنند و از این طریق زندگی خود را سروسامان دهند.

۲- ضربه به کسب و کارها

اینستاگرام منبعی برای درآمدزایی محسوب می‌شود که بسیاری از کسب و کارهای خانگی و حتی شرکت‌های بزرگ، تبلیغات‌شان تا حد زیادی در این صفحات انجام می‌شود و مسدود کردن اینستاگرام ضربه مهلکی به درآمد آن‌ها وارد می‌کند؛ بنابراین ضرر و معایب فیلترینگ اینستاگرام از مزایای آن بیشتر است و در تمام زمینه‌ها از نظر اقتصادی، اخلاقی و سبک زندگی مردم تاثیر خواهد گذاشت.

اثرات فیلترینگ اینستاگرام بر جامعه هنری

به تازگی یک بازیگر و کارگردان تئاتر با انتقاد از فیلترینگ برخی شبکه‌ها که امنیت مشاغل زیادی را به خطر انداخته است، گفت: بهترین نوع مبارزه راهی است که از طریق فرهنگ، فکر و اندیشه به جامعه القا شود.
علی سرابی در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا بیان کرد: فیلترینگ تاثیرات مخربی بر جامعه هنری و نیز تمامی مشاغل دیگر دارد.

وی افزود: تاثیری که فیلترینگ اینستاگرام بر من، به عنوان یک هنرمند تئاتر می‌گذارد احساس عدم امنیت شغلی است چرا که دنیا به سمت کسب و کار دیجیتال پیش می‌رود و عصر، عصر ارتباطات است. استفاده از اینترنت، به اشتراک گذاشتن آثار، نظرات و کامنت‌ها، تبلیغات، عکس‌ها و ویدئوها یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی میان هنرمندان و مخاطبان در داخل و خارج کشور می‌باشد. زمان اجرای فیلترینگ بخش زیادی از فروش آثار سینمایی که از طریق اینترنت صورت می‌گیرد مختل می‌شود؛ این امر باعث می‌شود که امنیت شغلی من به خطر بیفتد.

فیلترینگ اینستاگرام | جامعه هنری
فیلترینگ اینستاگرام | جامعه هنری

سرابی که کارگردانی نمایش « آن سوی آینه » را هم بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: البته متوجه هستم که این فیلترینگ‌ها به دلیل مسائل امنیت سیاسی رخ می‌دهد اما به نظر می‌رسد این نوع برخوردها همراه با یک تفکر ارتجاعی باشد و تنها راه حل آن، کار کردن روی بخش فرهنگی جامعه است تا تفکر و اندیشه آن جامعه ساخته شود.

این بازیگر و کارگردان اضافه کرد: در همین یک هفته گذشته که تلگرام و اینستاگرام فیلتر بودند طبق آنچه اعلام شده ۷۰ درصد بلیت سینماها با کاهش فروش مواجه شده و در سالن‌های نمایش هم با تماشاگران کم یا تعطیلی مواجه شدیم چرا که امکان اطلاع‌رسانی درست به مخاطبان برای اجرای نمایش وجود نداشت. پس در این شرایط کاملا مشخص است که این نوع فیلترینگ‌ها تأثیر مثبتی ندارد.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاه خود را بنویسید